Sznur Świętej Filomeny


Sznur Świętej Filomeny



Pośród rozmaitych form czczenia świętej Filomeny jest tzw. Sznur świętej Filomeny. Święty proboszcz z Ars Jan Maria Vianney święcił i rozdawał wiele sznurów świętej Filomeny. Sznur przed założeniem (przyjęciem) musi być koniecznie poświęcony. Sznur jest biało-czerwony – biała barwa przedstawia dziewictwo a czerwona męczeństwo. Na obu końcach znajdują się węzły – symbol jej podwójnego tytułu Dziewicy i Męczennicy. Sporządza się go albo z włókna wełny owiec (również z wełny Merynosa i Alpaki), albo z włókna Bawełny, albo z Lnu, albo z Bambusa, tak aby obie barwy (czerwona i biała) były wyraźnie widoczne. Sznur świętej Filomeny został zaaprobowany przez Świętą Kongregację do spraw Świętych Obrzędów i zaopatrzony w odpusty. Sznur Świętej nosi się przeważnie pod ubraniem jak pas. Zawiązuje się go w talii na ciele tak jak troczek (sznurówkę). Co jakiś czas pierze się go ręcznie, by oczyścić z potu i innego brudu. Jeśli zniszczony sznur ma być zastąpiony nowym, to też nowy sznur powinien być poświęcony. Konieczne jest, aby zapisać dokładną datę przyjęcia tego sakramentalia. Noszenie sznura świętej Filomeny jest skutecznym środkiem uzyskania jej protekcji. Stanowi ochronę przed wszelkiego rodzaju złem dla ciała i duszy. Jest najbardziej pomocny w czasie pokus i przeciwko cnocie czystości, a zwłaszcza w obronie utrzymania cnoty czystości. Jest cudowną obroną nawet dla małych dzieci. Nosiciele sznura powinni czcić świętą Filomeny w najlepszy, możliwy dla nich sposób oraz rozpowszechniać kult świętej.  

Zaleca się, aby codziennie zmawiać następującą modlitwę:

Święta Filomeno, dziewico i męczennico, módl się za nami, abyśmy za twym cudownym i możnym wstawiennictwem zachowali czystość ducha i serca, która zaprowadzi nas do całkowitej miłości Boga. Amen.

Odpust częściowy

Odpust zupełny dla osób noszących Sznur Świętej Filomeny:

w dniu, w którym sznur założono po raz pierwszy,

25 maja – w rocznicę odkrycia jej świętych relikwii,

11 sierpnia – we wspomnienie świętej Filomeny,

15 grudnia – w rocznicę zatwierdzenia Sznura Świętej Filomeny przez Stolicę Apostolską w 1883 roku.

Święty Jan Maria Vianney mówił: „Ja cudów nie czynię! Jestem tylko biednym nieukiem, co pasał owce!… Zwróćcie się do świętej Filomeny. Ilekroć prosiłem, o co Boga przez Jej przyczynę, zawsze byłem wysłuchany”.

Służebnica Boża Paulina Jaricot mówiła: „Słyszałam, jak demony mówiły podczas egzorcyzmu: Dziewica i Męczennica, święta Filomena, jest naszym przeklętym wrogiem. Nabożeństwo do Niej jest nową straszną bronią przeciw piekłu”.

Papież Leon XII mówił: „Miejcie pełne zaufanie do tej wielkiej Świętej. Uzyska dla was wszystko, o co poprosicie”.

Święta Filomena posiada moc wspomagania nas we wszystkich potrzebach, cielesnych i duchowych. Zwracajmy się więc do niej z wielką ufnością, miłością i wiarą, ona jest bowiem „ukochaną córką” Jezusa i Maryi, córką, której niczego się nie odmawia.

Zachęcam, jak to tylko możliwe, aby pleść i rozpowszechniać Sznury Świętej Filomeny od najmniejszej długości np. mniej niż metr (dla małych dzieci) do największej np. trzy metry i więcej dla osób najbardziej otyłych. Tak, aby długości sznurów były wygodne dla każdego człowieka. Taki gruby, taki chudy, może świętym być! Można rozdawać już poświęcone przez osobę duchowną, która może święcić dewocjonalia (sakramentalia).






✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤ ✤